Motar přímořský

Motar přímořský
Rate this post
Další rada bylinkářky Evy

 

Léto je za dveřmi a tak si povíme o bylince, která roste na skalnatých březích. Při pobytu u moře určitě na ni narazíte a můžete ji ochutnat a nebo usušit a mít výbornou sůl.

Motar přímořský Crithmum maritimum je bylinka známá už od starověku pro své léčivé vlastnosti. Semena této byliny jsou velmi podobná ječmenu, což je důvod, proč staří Řekové ji pojmenovali kritamo /ječmen/. Dioskurides a Plinius měli tuto bylinku ve velké oblibě pro její esenciální oleje, minerální soli, jód, a vitamíny E, C, K.

Mladé výhodky skízíme od dubna, používají se do salátů, vařené do omelety. Z motaru můžeme udělat výbornou sůl, napřed necháme usušit a potom rozmixujeme a máme úžasně slané koření.

Je prospěšná pro naše játra, čistí krev, má močopudné a detoxikační vlastnosti. Silice motaru je velmi dobré afrodisiakum a taktéž slouží k výrobě přírodní kosmetiky. Pomáhá zklidnit pokožku, dodává jas a tón pleti, pomáhá v boji zbarvení kůže a hnědých skvrn. Ochraňuje a stimuluje obnovu pokožky s vynikajícími výsledky proti stárnutí.

Eva Nechvílová

Pokud chcete, najděte mé rady na mé FB stránce

www.facebook.com/Nevastibioeu-cz-438903366193257/

4 Comments

  1. ostrovanka

    To je super. Vyrabis z toho nejake kremy?

  2. Kalliopi

    Ahoj Evi! To je ta rostlinka, co se ji na Corfu lidove rika “almiricha”? Nebo to je jina? Nejak to podle obrazku nedokazu posoudit! To je prima napad s tou soli!! 🙂

  3. Andrea Troyanou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *